Str. główna    Nowości    Galeria    Kontakt

 
 

   
   
   
 
  Ciekawostki

Trasa regat Transat 6.50 wiedzie przez Atlantyk szlakiem morskim uczęszczanym od lat
i wyznaczonym w okresie wielkich odkryć geograficznych.

 
 

   

Kliknij, żeby zobaczyć powiększenie mapy

 


 

Czy żeglarze płyną po fortunę?

W regatach klasy Mini nie przewiduje się nagród pieniężnych. Mogą być oferowane jedynie nagrody rzeczowe, które będą przydatne w dalszej żegludze w klasie 6.50 np. wyposażenie łódki.

  

Samotna walka z oceanem

Regaty Transat 6.50 to największe regaty żeglerskie rozgrywane na jachtach o długości 6,5 metra. Kapitan Jarosław Kaczorowski weźmie udział w tych regatach na jachcie ALLIANZ.PL jako pierwszy Polak po 30 latach.

Kliknij, żeby zobaczyć powiększenie grafiki

 

 


 

To nie do pomyślenia na jachcie z załogą

W samotnej żegludze liczą się rzeczy, które na jachtach z załogą są nie do pomyślenia. Dla przykładu samotnicy płynąc bajewindem i chcąc postawić inny żagiel z przodu, na przykład reachera odpadają od wiatru (i kursu!), żeby w lepszych warunkach przygotować wszystko. Traci się dystans do przeciwników, ale oszczędza się siły.

Inną zmyślną rzeczą jest wyrzucanie za rufę fału spinakera przed jego zrzuceniem. Trochę hamuje to łódkę, ale fał na pewno się nie splącze i spinaker schodzi w dół z pewnym oporem (nie wpadnie cały do wody i nie zacznie trałować za rufą).

 

 


 

Łza Irlandii

Latarnia morska Fastnet jest najbardziej charakterystycznym dla żeglarzy punktem na południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii. Celtycka nazwa skalistej wysepki, na której znajduje się latarnia - "Carrig Aonar" oznacza samotną skałę. Nazywana była również "Łzą Irlandii", gdyż był to ostatni skrawek ojczyzny widziany przez Irlandczyków wypływających do Ameryki w XIX wieku podczas emigracji w czasie Wielkiego Głodu.

Do dziś latarnia Fastnet fascynuje i przyciąga żeglarzy. Odbywają się tu co roku jedne z najbardziej znanych i popularnych regat "Fastnet". Także klasa Mini 6.50 organizuje tutaj swoje zawody.

 

     
 

 
 © Jarosław Kaczorowski   Aktualności  ::  TRANSAT 6.50  ::  kpt. J. Kaczorowski  ::  Jacht  ::  Sponsorzy  ::  O witrynie