Str. główna    Nowości    Galeria    Kontakt

 
 
     
  Allianz Direct  
     
 
     
 

Równik pokonany!

21 października 2007

Kapitan Kaczorowski już po raz drugi przekroczył równik. Pierwszy raz miało to miejsce podczas regat katamaranów dookoła świata w 2000 roku.

Równikiem nazywamy równoleżnik o szerokości geograficznej 0°, który dzieli kulę ziemską na dwie półkule - północną i południową. To jednak nie tylko linia, to coś ważniejszego. Chodzi o pas o długości 40 076 km . Równik to strefa szczególna, zawierająca unikalne warunki klimatyczne. W wyniku działania energii słonecznej i rotacji Ziemi, powstają prądy morskie, które przemieszczając się przez ocean, niosą ze sobą bogactwo planktonu, stanowiącego pożywienie dla wielu gatunków zwierząt. Równik przecina oceany, a na lądzie przebiega przez Indonezję, Brazylię, Ekwador, Kenię, Kongo i osiem innych państw.

Według tych, którzy przepłynęli równik, świt na równiku pojawia się w mgnieniu oka. Tego zapewne mógł również doświadczyć nasz Kapitan, biorąc aktualnie udział w regatach mini Transat 650.

"Ci z nas, którzy nigdy nie widzieli równika, są bardzo podnieceni. Myślę, że jest to jedna
z tych rzeczy na świecie, którą chciałbym zobaczyć najbardziej. Dotrzemy do równika
w południe. Marynarz tłumaczył małej dziewczynce, że statek płynie wolno, ponieważ wspinamy się na wybrzuszenie, w kierunku środka ziemi. Kiedy je już pokonamy, właśnie na równiku, i zaczniemy płynąć w dół, statek będzie prawie frunął."

Tak opisuje przekroczenie równika znany amerykański pisarz Mark Twain w jednej ze swoich powieści z 1897r. Nie ukrywamy, że najbardziej zafascynowała nas część jego opowieści "o frunącym statku". Naszemu Kapitanowi życzymy, by jego statek również "frunął" dalej do zwycięstwa!

 
     

 

 

Aktualności

TRANSAT 6.50 '2007 - najnowsze wiadomości


 

 

 

 

 
 © Jarosław Kaczorowski   Aktualności  ::  TRANSAT 6.50  ::  kpt. J. Kaczorowski  ::  Jacht  ::  Sponsorzy  ::  O witrynie